INFORMACJA

Informuje się, że Wójt Gminy Wyszki wszczął postępowanie nad sporządzeniem planu ogólnego. Dokument, uchwalany obowiązkowo dla obszaru gminy, ma wskazywać, w jakich częściach gminy będzie mogła powstać np. zabudowa mieszkaniowa, parki czy drogi.

Od 2 kwietnia do 30 kwietnia 2025 roku każdy może złożyć wniosek dotyczący ustaleń, które ma zawierać plan ogólny Gminy Wyszki.

Podstawa prawna i formalna

Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1140 ze zm.) oraz rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758).

Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy.

W odróżnieniu od studium, nie będzie on wyznaczał kierunków rozwoju, ale podzieli miasto na strefy, dla których zostaną określone podstawowe parametry urbanistyczne, tj. maksymalna wysokość, powierzchnia i intensywność zabudowy oraz minimalna powierzchnia biologicznie czynna. Wśród możliwych stref będzie można wyznaczyć np. strefę usługową, komunikacyjną czy zieleni i rekreacji.

Plan ogólny jest aktem prawa miejscowego. Jego ustalenia będą uwzględniane przy sporządzaniu planów miejscowych i będą stanowić podstawę prawną wydania decyzji o warunkach zabudowy. Dokument w formie cyfrowej, jednolitej dla całego kraju, będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia (grafiki i tekstu).

Zgodnie z nową ustawą, plan ogólny musi zostać uchwalony do końca 2025 roku.

Plan ogólny gminy będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:

Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne pozwolą na zrównoważony i harmonijny rozwój miasta.

Wnioski do planu

Pierwszym etapem prac nad planem ogólnym jest zbieranie wniosków. Mogą je składać wszystkie zainteresowane osoby, firmy czy instytucje w terminie od 2 kwietnia do 30 kwietnia 2025 roku.

Projekt planu ogólnego będzie powstawać przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac, zgodnie z procedurą każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi. Procedura przygotowywania tego dokumentu jest zbliżona do dotychczas stosowanej przy sporządzaniu planów miejscowych; dokument również wymaga uzgodnień i opinii.

Wniosek powinien dotyczyć ustaleń przestrzennych będących w kompetencji planu ogólnego, tj. planowanego przeznaczenia konkretnego terenu w granicach objętych planem, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej.

Wzór wniosku jest dostępny na stronie: https://ugwyszki-://ugwyszki-bip.podlaskie.pl/index.php?wiad=147219

1. Pamiętaj, że do planów ogólnych, których opracowanie dopiero się rozpoczęło i nie sporządzono jeszcze projektu planu, składa się wnioski. Na dalszym etapie, do przygotowanych projektów planów wykładanych do publicznego wglądu składa się uwagi do projektu planu. Informacje o przystąpieniu do sporządzania planu i możliwości składania wniosków publikowane są w ogłoszeniach prasowych i w Biuletynie Informacji Publicznej.

2. W ogłoszeniu sprawdź, w jakim terminie można składać wnioski. Wniosek, który wpłynie po terminie, pozostanie bez rozpatrzenia.

3. Wniosek złożony w terminie zostanie rozpatrzony przy opracowywaniu projektu planu. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale możesz później sprawdzić podczas wyłożenia projektu planu, czy Twój wniosek został uwzględniony w ustaleniach planu.

4. Pobierz, wydrukuj formularz wniosku i wypełnij go (złożenie wniosku jest możliwe wyłącznie na formularzu zgodnym z rozporządzeniem ministra rozwoju i technologii).

5. Pamiętaj, że wniosek powinien zawierać nazwisko, imię lub nazwę wnioskodawcy, jego adres, konkretnie opisany przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

Wnioski do projektu planu ogólnego należy składać na piśmie utrwalonym w postaci:

na formularzu stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. (Dz. U. poz. 2509) lub dostępnym na stronie internetowej pod adresem: https://ugwyszki-bip.podlaskie.pl/index.php?wiad=147219

Szczegółowe informacje dotyczące formularzy, materiały instruktażowe oraz przykładowo wypełnione wnioski znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/formularz-pisma-dotyczacego-aktu-planowania-przestrzennego.

Co warto wiedzieć

Kiedy zostanie uchwalony plan ogólny?

Zgodnie z przepisami, plan ogólny powinien zostać uchwalony do 31 grudnia 2025 roku.

Co stanie się z aktualnie obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego po uchwaleniu planu ogólnego?

Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego będzie ważny do momentu wejścia w życie nowego planu dla danego terenu – tak, jak jest obecnie. Plany miejscowe mogą być zmieniane na podstawie nowych przepisów. Jeśli jednak do końca 2025 roku nie wejdzie w życie plan ogólny, od 1 stycznia 2026 roku uchwalanie nowych planów miejscowych będzie wstrzymane, do momentu przyjęcia planu ogólnego. Nie będzie również możliwe wydawanie decyzji o warunkach zabudowy.

Czy przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego blokuje możliwość uchwalania planów miejscowych?

Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego nie skutkuje wstrzymaniem prac związanych ze sporządzaniem i uchwalaniem planów miejscowych na podstawie obowiązującego studium.

Co ze złożonymi wnioskami o zmianę planu miejscowego? Czy trzeba czekać na uchwalenie planu ogólnego przed przystąpieniem do prac nad zmianą planu miejscowego?

Złożone wnioski o zmianę planu miejscowego zostaną (ponownie) rozpatrzone po wejściu w życie planu ogólnego, po uprzedniej analizie zasadności przystąpienia do zmiany planu.

Od 1 stycznia 2026 roku plan miejscowy musi być zgodny z planem ogólnym, zatem począwszy od tej daty plany miejscowe będą mogły być uchwalane jedynie wtedy, gdy będzie już obowiązywał plan ogólny.

Co ile lat będzie aktualizowany plan ogólny?

Ustawa nie określa terminu aktualizacji planu ogólnego. Będzie on ważny do czasu jego zmiany (w całości lub w części).

Drukuj