um

W dniu 30 marca 2022 roku rozpoczęto realizację zadania pn. Uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni centrum miejscowości Wyszki w celu nadania jej funkcji kulturalnej, społecznej oraz estetycznej, współfinansowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Typ projektu nr 9 (Rewitalizacja małej skali), OŚ VIII: Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej, Działanie 8.6: Inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wykonawcą zadania był Zakład Usługowo Handlowy Dom- Bud Janusz Dworakowski z siedzibą w Łapach, ul. Spółdzielcza 7/18. Zakończenie prac nastąpiło 7 września 2022 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 654 863,49 zł z czego dofinansowanie wyniosło 495 799,33 zł a wkład własny Gminy to 158 364,16 zł.

Realizacja projektu miała na celu zagospodarowanie zdegradowanego, bezużyecznego placu, który stanowił zagrozenie dla użytkownikow oraz poprawę dostępności do miejsc użyteczbności publicznej. Zadanie zostało skierowane do wszystkich mieszkańców Gminy Wyszki, osób przyjezdnych a w szczególności grup defaworyzowanych (w tym bezrobotnej młodzież, osób do 35 roku życia, kobiet na obszarach wiejskich i tzw. "domowników", osób starszych po 50 r.ż., osób niepełnosprawnych, osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym). Rewitalizacja placu nadała mu nowe funkcje społeczne, historyczne, przestrzenno- funkcjonalne. Nowo powstałe miejsce będzie służyć bezpiecznemu i aktywnemu spędzaniu czasu. Dzięki realizacji projektu poprawiono funkcjonalność, estetykę oraz atrakcyjność obszaru. Zadbano również o funkcje zdrowotną, poprzez budowę tężni solankowej, która ma zdrowotny wpływ na osoby przebywające w jej otoczeniu. Dla dzieci i młodzieży przewidziano atrakcje w postaci kurtyn wodnych.