W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi na kontrakcie „Remont i przebudowa drogi powiatowej nr 1582B dł. Ok. 03 km i drogi powiatowej nr 1575B od skrzyżowania z drogą powiatową nr 1576B w str. M. Mulawicze dł. Ok 2,2 km” zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu na podstawie zatwierdzonego projektu czasowej organizacji ruchu.

czasowa organizacja ruchu: pdfCZOR_Mulawicze.pdf

Ulotka pryszczyca obrazy 0

Ulotka pryszczyca obrazy 1

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący stwierdzenia 5 ogniska pryszczycy na terytorium Słowacji

2025-03-31

Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu 5 ogniska pryszczycy na terytorium Słowacji, które zostało potwierdzone w dniu 30 03 2025 r.

Ognisko zostało potwierdzone w gospodarstwie utrzymującym ponad 3500 sztuka bydła w kraju bratysławskim w okresie Malacky, graniczącym z terytorium Austrii. Ognisko zostało potwierdzone poza obszarami objętymi ograniczeniami wyznaczonymi w związku z poprzednimi ogniskami pryszczycy na terytorium Słowacji i Węgier.

Inspekcja Weterynaryjna koncentruje się działania na zabezpieczeniu granic, monitorowaniu ewentualnych przesyłek zwierząt oraz kontrolach zdrowia zwierząt w gospodarstwach.

02 04 giw ulotka FMD

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ognisk pryszczycy na Słowacji i na Węgrzech

2025-03-25

W dniu 24.03.2025 r. o godz. 16.00 odbyło się nadzwyczajne spotkanie Stałego Komitetu ds. Zwierząt, Roślin, Produktów i Pasz w związku z wystąpieniem 3 ognisk pryszczycy (FMD) na Słowacji. Przedstawiciel Słowacji przedstawił aktualną sytuację epidemiologiczną. Potwierdzono 3 ogniska FMD w gospodarstwach utrzymujących bydło mleczne (w sumie 2771 sztuk bydła) zlokalizowanych w powiecie Dunajska Streda, w regionie Trnava, na Słowacji przy granicy z Węgrami:

-  miejscowość Medved'ov - 670 jałówek,

-  miejscowość Narad - 790 sztuk bydła mlecznego,

-  miejscowość Baka - 1 311 bydła mlecznego.

Na obszarze zapowietrzonym wokół ognisk choroby wprowadzono prewencyjne uśmiercanie zwierząt z gatunków wrażliwych. Depopulacja w ogniskach rozpoczęła się 22.03.2025r.

Ponadto, służby słowackie wprowadziły środki nadzwyczajne dla całego terytorium Republiki Słowackiej:

  1. zakaz przemieszczania zwierząt parzystokopytnych z i na terytorium Sł
    1. zakaz tranzytu zwierząt parzystokopytnych przez terytorium powiatów Komarno i Dunajska Streda. W przypadku innych powiatów, możliwy jest tranzyt przez główne drogi;
    2. zakaz ruchu zwierząt przez przejścia graniczne Ćunovo/Rusovce - Rajka, Medved'ov - Vamosszabadi, Komarno _ Komarom i Śturovo _ Esztergom;
      1. zakaz organizacji wszystkich imprez masowych, pokazów, wystaw i zgromadzeń z udziałem zwierząt parzystokopytnych;
  2. zakaz wstępu osobom nieuprawnionym do gospodarstw utrzymujących zwierzęta parzystokopytne.


Ponadto, na posiedzeniu odbyło się głosowanie nad projektem decyzji wykonawczej Komisji dotyczącej niektórych środków nadzwyczajnych w związku z pryszczycą na Węgrzech i Słowacji. Zgodnie z decyzją wykonawczą KE, ustanowione obszary będą obowiązywać co najmniej do 30.04.2025 r.

Zgodnie z danymi z systemu TRACES w okresie od 20 lutego do 20 marca br. ze Słowacji do Polski zrealizowano 412 przesyłek.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi wzmożone kontrole gospodarstw docelowych, do których wprowadzono zwierzęta z terytorium Słowacji w okresie poprzedzających 30 dni od wystąpienia choroby. Pobierane są próbki do badań laboratoryjnych w kierunku pryszczycy. Gospodarstwa, do których trafiły zwierzęta objęte są kwarantanną.


Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie ognisk pryszczycy

2025-03-26

W dniu dzisiejszym zostało potwierdzone drugie ognisko pryszczycy na Węgrzech. Choroba wystąpiła w gospodarstwie bydła mlecznego utrzymującego ok. 3000 sztuk zwierząt, zlokalizowanym w gminie Level w powiecie Guor-Moson-Sopron w pobliżu styku granic austriackiej, czeskiej i słowackiej.

Strona słowacka przekazała w dniu dzisiejszym informacje dotyczące czwartego ogniska, o którym informowano już wczoraj. Pryszczyca została potwierdzona w gospodarstwie utrzymującym 279 sztuk bydła, zlokalizowanym w obszarze zagrożonym ustanowionym w związku z trzecim ogniskiem.

Inspekcja Weterynaryjna prowadzi intensywne kontrole gospodarstw, do których trafiły zwierzęta ze Słowacji pomiędzy 20.02 a 20.03 2025 r. Wszystkie zwierzęta poddawane są badaniom klinicznym oraz pobierane są próbki do badań laboratoryjnych. W związku z dużym zagrożeniem pryszczycą, laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytut Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego pracuje w trybie 24-godzinnym.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do:

niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu

świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej,

pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt,

uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się

zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;

wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok

zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i

nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba;


udostępnienia organom Inspekcji Weterynaryjnej zwierząt i zwłok zwierzęcych do badań i zabiegów weterynaryjnych, a także udzielania pomocy przy ich wykonywaniu;

udzielania organom Inspekcji Weterynaryjnej oraz osobom działającym w imieniu tych organów wyjaśnień i podawania informacji, które mogą mieć znaczenie dla wykrycia choroby i źródeł zakażenia lub zapobiegania jej szerzeniu.

Szybkie rozpoznanie choroby stanowi pierwszy i najważniejszy etap jej zwalczania!

Prawie 400 drużyn z województwa podlaskiego w Pucharze Tymbarku obrazy 0

Prawie 400 drużyn z województwa podlaskiego w Pucharze Tymbarku obrazy 1

Stosownie do regulacji art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 z późn. zm.) uprzejmie zapraszam do wzięcia udziału w IX sesji Rady Gminy Wyszki, która odbędzie się w dniu 27 marca 2025 r. (czwartek) o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Wyszki, ul. Piórkowska 2.

Proponowany porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu z VIII sesji Rady Gminy.
  4. Sprawozdanie z pracy Wójta w okresie międzysesyjnym.
  5. Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny wraz z przedstawieniem potrzeb związanych z realizacją tych zadań.pdfSprawozdanie_z_realizacji_zadanz_zakresu_wspierania_rodziny_za_2024_r.pdf
  6. Informacja z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej.pdfSprawozdanie_z_realizacji_Gminnego_programu_przeciwdziałania_przemocy_domowej_za_2024_r.pdf
  7. Raport z realizacji Gminnej Strategii Integracji i Rozwiązywania Problemów Społecznych za rok 2024.pdfraport_z_realizacji_Strategii_Integracji_i_Rozwiązywania_Problemów_Społecznych_za_2024.pdf
  8. Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Gminy Wyszki z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2024 rok.pdfSprawozdanie_z_realizacji_pprogramu_współpracy_z_organizacjami_pozarządowymi.pdf
  9. Wyrażenie zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy na nieruchomości stanowiące własność Gminy Wyszki.
  10. Wyrażenie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres 10 lat części działki nr 79/29 położonej w obrębie gruntów wsi Wyszki, stanowiącej mienie komunalne Gminy Wyszki.
  11. Wyrażenie zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy na okres do 3 lat części działki nr 85/41 położonej w obrębie gruntów wsi Wyszki, stanowiącej mienie komunalne Gminy Wyszki.
  12. Przystąpienie do sporządzenia Strategii Rozwoju Gminy Wyszki na lata 2026-2035 oraz określenia szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii rozwoju, w tym trybu konsultacji.
  13. Podjęcie uchwały w sprawie tekstu jednolitego uchwały w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.
  14. Udzielenie pomocy rzeczowej Województwu Podlaskiemu.
  15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Bielskiemu.
  16. Podjęcie uchwały w sprawie Funduszu Sołeckiego na 2026 rok.
  17. Wprowadzenie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Wyszki na lata 2025-2037.
  18. Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy na 2025 r.
  19. Przyjęcie sprawozdań z działalności komisji stałych Rady za 2024 r.pdfkomisja_budżetu_i_finansów.pdf pdfkomisja_kultury_oświaty_zdrowia_i_pomocy_społecznej.pdf pdfkomisja_rewizyjna.pdf pdfkomisja_rolnictwa_gospodarki_komunaklnej_i_inwestycji.pdf pdfkomisja_skarg_wniosków__i_petycji.pdf
  20. Wolne wnioski i informacje.
  21. Zamknięcie obrad.

 

                                                                             Przewodniczący Rady

                                                                       Marcin Lasota

Podkategorie