10 września 2023 r. obchodziliśmy 84 rocznicę bitwy pod Olszewem, która miała miejsce w nocy z 13 na 14 września 1939 r. Stoczyła ją Suwalska Brygada Kawalerii ze zmotoryzowanym oddziałem niemieckim. W boju zginęło wielu szwoleżerów. Niemcy też ponieśli duże straty, w odwecie mordowali mieszkańców, palili zabudowania, rozstrzeliwali jeńców wziętych do niewoli.

Uroczystość rozpoczęli Wójt Gminy Brański  Andrzej Jankowski oraz Wójt Gminy Wyszki Mariusz Korzeniewski witając przybyłych gości oraz okolicznych mieszkańców.  Następnie ks. Zbigniew Bolewski - Proboszcz Parafii Topczewo sprawował Eucharystię w intencji poległych i pomordowanych. Po Mszy św. miały miejsce przemówienia organizatorów i zaproszonych gości oraz Apel Poległych.  Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapalono znicze, oddając hołd poległym.