Numery telefonow

 

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zakończy się 30 września, jednak warto spisać się już dziś, aby dać sobie jak najwięcej szans na wygranie atrakcyjnych i cennych nagród w Loterii NSP2021.

 

SAMOSPIS INTERNETOWY – TO PROSTE!

Po raz pierwszy w historii spisów obowiązkową formą przekazania danych jest samospis internetowy. Interaktywna aplikacja spisowa dostępna jest na stronie internetowej spis.gov.pl. Zalogowanie do formularza spisowego odbywa się za pomocą węzła krajowego (tj. profil zaufany oraz systemy informatyczne banków) lub przez podanie numeru PESEL oraz nazwiska rodowego matki. Po pierwszym zalogowaniu do formularza użytkownik ma 14 dni na jego uzupełnienie. Formularz spisowy składa się z trzech części: dotyczącej ustalenia adresu zamieszkania oraz osób zamieszkałych pod tym adresem i ich relacji rodzinnych, kwestionariusza mieszkaniowego oraz kwestionariuszy osobowych.

Samospis jest najwygodniejszą formą przekazania danych. Możemy z niej skorzystać w dowolnym miejscu i czasie, używając dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

 

WYWIAD TELEFONICZNY

W uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić formularza elektronicznego lub przekazać danych poprzez infolinię spisową) zadzwoni rachmistrz spisowy. Będzie on telefonował z numeru 22 828 88 88 lub numeru infolinii 22 279 99 99. Respondentom zostaną zadane pytania znajdujące się w formularzu spisowym.

W przypadku, gdy zadzwoni rachmistrz spisowy respondent nie może odmówić przekazania danych rachmistrzowi realizującemu wywiad telefoniczny (lub bezpośredni), uzasadniając odmowę na przykład realizacją samospisu w przyszłości.

 

INFOLINIA SPISOWA

Obowiązku spisowego można także dopełnić dzwoniąc na numer infolinii spisowej 22 279 99 99 i przekazując dane.

W ten sposób respondenci mogą skorzystać z pomocy konsultantów w samodzielnym wypełnieniu formularza spisowego, pozyskać informacje o NSP 2021 oraz o rachmistrzach spisowych, w tym potwierdzić ich tożsamość. Tożsamość rachmistrza spisowego można także sprawdzić na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/ podając imię, nazwisko oraz trzy wybrane znaki identyfikatora.

 

O CO BĘDZIEMY ZAPYTANI W SPISIE?

W formularzu spisowym znajdują się pytania dotyczące:

  • stanu i charakterystyki demograficznej ludności tj. płci, wieku, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania,
  • poziomu wykształcenia,
  • aktywności ekonomicznej,
  • niepełnosprawności,
  • migracji wewnętrznych i zagranicznych,
  • charakterystyki etniczno-kulturowej (tj. przynależności do narodu lub grupy etnicznej, języka używanego w domu, przynależności do kościoła lub związku wyznaniowego),
  • gospodarstw domowych i rodzin,
  • stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych, czyli mieszkań i budynków.

POMOC W WYPEŁNIENIU OBOWIĄZKU SPISOWEGO

Dla osób, które chcą dokonać samospisu internetowego, ale nie mają możliwości np. z powodu braku dostępu do Internetu, w urzędach statystycznych oraz urzędach obsługujących wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, zostały udostępnione pomieszczenia i sprzęt komputerowy do realizacji samospisu. Istnieje też możliwość skorzystania z pomocy pracowników urzędów w dopełnieniu obowiązku spisowego. Lista miejsc, w których można dokonać samospisu została opublikowana na stronie internetowej GUS (stat.gov.pl).

LOTERIA NSP2021

Aby zwiększyć swoją szansę na wygraną trzeba spisać się jak najszybciej, co pozwoli wziąć udział we wszystkich losowaniach jakie jeszcze pozostały w Loterii!

W Loterii można uczestniczyć wyłącznie po dokonaniu samospisu, pobraniu unikatowego kodu uprawniającego do udziału w Loterii i zgłoszeniu go na stronie internetowej loteria.spis.gov.pl. Przyjmowanie zgłoszeń trwa do 7 lipca 2021 r. Organizatorem Loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł, 1000 zł oraz samochody osobowe.

Losowania odbędą się jeszcze w terminach: 18.06.2021 r., 02.07.2021 r., 09.07.2021 r. oraz 14.07.2021 r. – finałowe losowanie samochodów. Transmisje losowań można obejrzeć na kanale GUS w serwisie Youtube oraz na koncie GUS w serwisie Facebook (@GlownyUrzadStatystyczny).

W finałowym losowaniu wezmą udział wszyscy, którzy dokonają zgłoszenia do Loterii - również te osoby, które wygrały już wcześniej nagrody.

Regulamin i szczegóły dotyczące Loterii dostępne są na stronie loteria.spis.gov.pl.

 

 

Spełnijmy nasz obywatelski obowiązek. Zadbajmy o naszą przyszłość.

Pamiętajmy, że #LiczySięKażdy i #LiczymySięDlaPolski!

Więcej informacji na stronie internetowej: https://spis.gov.pl/